Обережно! Тонкий лід!

Заходи безпеки на льоду
– Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.
– Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:
• лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);
• тонкий або крихкий лід – поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли в лід;
• обминайте ділянки з товстим прошарком снігу – під снігом лід завжди тонший;
• тонкий лід в місцях, де б’ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;
• особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з’єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.
– Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з’являється вода, лід пробивається – негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.
– Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги, інакше вам доведеться з’ясовувати, наскільки добре ви запам’ятали і засвоїли цю пораду.
– Якщо ви на лижах – пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні. Якщо немає і вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб у разі необхідності швидко їх позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а ще краще – волочіть на мотузці на 2–3 метри позаду. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше ніж на 5 метрів.
– Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду (рекомендована відстань між ними – п’ять метрів), і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків – верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого й міцного). Виміряти точну товщину можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок снігового, зовсім уже неміцного льоду.
– Безпечним вважається лід:
для одного пішоходу – лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів;
для обладнання ковзанки – не менше 10–12 сантиметрів (масове катання – 25 сантиметрів);
масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів.
– Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.
– Якщо лід почав тріщати і з’явилися характерні тріщини – негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.
– Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це довів багаторічний досвід не самих щасливих рибалок:
• не пробивайте багато лунок одна біля одної;
• не збирайтеся великими групами на одному місці;
• не пробивайте лунки на переправах;
• не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, як би добре вона там не клювала;
• завжди майте поруч із собою міцну мотузку довжиною 12–15 метрів;
• тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера

– Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою. Дійте рішуче і не лякайтеся – тисячі людей провалювалися й до вас і врятувалися.
– Намагайтеся не обламувати крайку льоду, вибирайтеся на лід, без різких рухів наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне – пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.
– Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть у той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод підштовхують вас побігти й зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там – не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.
– Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтеся до ополонки тільки поповзом, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати зв’язані ремені, шарфи або дошки треба за 3–4 метра.
– Якщо ви не самі, тоді, узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко – постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.
– Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть у сухий одяг і напоїть гарячим чаєм.
Пам’ятайте: вирушати на водойми поодинці небезпечно!