Екскурсія до Харківського історичного музею ім. М.Ф.Сумцова учнів 5-А класу

30 жовт. 2017
27 жовтня 2017 року учні 5-А класу побували на екскурсії в Харківському історичному музеї ім. М.Ф.Сумцова. Учні дізналися, що Харківський історичний музей веде свій початок від заснованого у 1920 р. музею Слобідської України ім. Г.С.Сковороди. Його організатором і першим директором був вчений і громадський діяч, академік АН України. М.Ф. Сумцов. Нині музей є обласним науково-методичним центром, має одне з найбільших в Україні зібрань, що нараховує понад 255 тис. пам’яток.

Розташований історичний музей у центральній частині міста, у будинку, спорудженому в 1908 році за проектом архітектора Б.М.Корнієнка, що є цікавою пам’яткою та одним з елементів історико-архітектурного ансамблю Університетської вулиці.

Діти почули цікаву розповідь про основні етапи історичного минулого України з 9 по 18 ст. та особливостями розвитку краю у цей період.

Живописна діарама експозиції перенесла уяву дітей у той час, коли на  територію сучасного Харкова у середині ХVII ст. прийшли із Задніпров’я українські козаки та селяни, які й стали засновниками міста. На певний час їх вивільняли від будь-яких податків. Такі поселення називалися «слободами», а весь край почав іменуватися Слобідською Україною, або Слобожанщиною. Учні ознайомилися з документами та речами, які правдиво характеризують економіку Слобожанщини в ХVII ст.: розвиток землеробства, ремесел, торгівлі, адміністративний устрій та духовне життя  краю, перетворення Харкова у столицю Слобідсько-Української губернії.

Незабутнє враження справила на учнів виставка «Україна - козацька: погляд крізь століття», яка презентує один з визначних періодів національної історії – козацьку добу, що започаткувала боротьбу українського народу за створення самостійної держави.

Діти побачили гордість експозиції – єдиний у Музейному фонді України унікальний гетьманський прапор ХVII ст. Це одне з трьох збережених гетьманських знамен того часу. У 2008-2009 р. у Національному музеї Кракова було проведено його реставрацію.

Етнографічна виставка «Слобожанські мотиви» нікого з учнів не залишила байдужими, бо вона присвячена неповторній та самобутній етнокультурній спадщині нашого краю,  що розвивалася і удосконалювалася протягом багатьох століть.

Народні костюми, рушники, предмети побуту, музичні інструменти, прикраси, реконструкції подвір’я та куточків інтер’єрів слобожанської хати знайомлять з життям, діяльністю, світом уявлень, звичаїв та обрядів талановитих  наших предків.

Серед експонатів музею є дивовижний, філігранної роботи комплект посуду, що отримав премію на Паризькій виставці у 1888 році.

Особливою популярністю серед учнів користується стаціонарна експозиція «Велич подвигу народного», яка розповідає про героїзм і трагедія українського народу у роки Великої Вітчизняної війни. Тут показані поворотні воєнно-політичні події, що мали безпосереднє значення для долі України: Московська, Сталінградська і Курська битви, Берлінська операція та участь у них харків'ян, які боролися з ворогом на різних ділянках велетенського фронту. Привертають увагу рідкісні документи і фотографії 1941-1945 років, зразки вогнепальної та холодної зброї вітчизняного та іноземного виробництва, радянські та німецькі значки, бойові нагороди та інші матеріали.