Харківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 48 Харківської міської ради Харківської області

 
Департамент науки і освіти 

Харківської обласної державної адміністрації
Офіційний сайт Департаменту освіти Харківської міської 

ради
Управління освіти адміністрації Червонозавоводського району Харківської міської ради
Управління кримінальної міліції у справах дітей
Study Planner - Путівник по освітньому простору Харкова
Система тестування знань
Портал превентивної освіти
ДИТЯЧИЙ ФОНД «ЗДОРОВ'Я ЧЕРЕЗ ОСВІТУ»
Допоможи дітям теплим словом!
span188 title=

Українська мова.Рід іменників. 3 клас

Тема.  Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній

 

Мета: ознайомити учнів із поняттям роду іменників; формувати вміння визначати рід іменників, орфоепічні та орфографічні навички;

розвивати  мислення, збагачувати    словниковий запас;

виховувати культуру мовлення.

 

Обладнання: ноутбук, картки, будиночки для дидактичної гри, підручник «Українська мова, 3 клас» ( М.С. Вашуленко), презентація за темою уроку.

 

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Щоб урок пройшов не марно.

Треба сісти рівно й гарно,

Дарма часу не втрачати,

Думати треба і працювати!

 

ІІ. Повторення вивченого з теми « ІМЕННИК». Технологія « Мікрофон»

                     

  1. Слайди 1 - 9
  2. Гра « Вибери слово».  Слайди 10 – 17
  3. Словникова робота. Слайди 18-21

ІІІ. Повідомлення теми уроку. 

  • Сьогодні на уроці ми будемо вивчати дуже цікаву і важливу тему, яку саме, ви дізнаєтесь пізніше.
  • А зараз потрібно скласти план уроку ( обрати  порядок дій на уроці), пояснити, чому саме так, а не інакше.

 

Використовується інтерактивний  метод « ПРЕС» (З цієї невеличкої технології варто почати роботу над навчанням дітей дискутувати. Вона використовується при обговоренні дискусійних питань та при проведенні вправ, у яких потрібно зайняти й чітко аргументувати визначену позицію з проблеми, що обговорюється)

Хто багато робить, той багато вміє

Зробив діло – гуляй сміло

Добрий початок – половина роботи.

 

Каліграфічна хвилинка. Вибрати прислів’я,  яке сподобалось і записати

ІV. Вивчення нового матеріалу.


На дошці прикріплені 3 будиночки з підписом:

  • Відгадайте загадки. Назвіть слова - відгадки. В яких будиночках вони живуть?

 


Сильний, добрий, справедливий,

біля нього ми щасливі.

Знає, вміє він багато.

Гордимось, бо це наш ….( тато)

  •  
  • Як правильно сказати
  • Тато  - він мій, вона моя, воно моє?
  • Мама - він мій, вона моя, воно моє?

     Пестить, ніжить, і голубить
     розуміє, дуже любить.
    Я до неї пригорнуся,
    бо вона моя …  (матуся).

 


  • А в мами і тата хто є? дитина – дитя. До якого будиночка ми впустимо дитя?
  • Дитя - він мій, вона моя, воно моє?
  • Діти, яку частину мови ми використали, щоб назвати відгадки?

 

V. Пояснення нового матеріалу

  • Діти, іменники, до яких можна підставити слова він мій, належать до чоловічого роду
  • Іменники, до яких можна підставити слова вона моя, належать до жіночого роду
  • іменники, до яких можна підставити слова воно моє, належать до середнього роду

Над будиночками прикріплюю слова:

     Чоловічий рід                     Жіночий рід                      Середній рід

           Тато                                    матуся                                дитя                                 

 Відкрийте підручник. Прочитайте правило.

Назвіть слова – помічники для визначення роду іменників.   

 


Дітям памятати слід,

Що іменник має рід.

Чоловічий-значить «він»:

Учень, хвіст, портфель, пінгвін.

А жіночий рід - «вона»:

Дружба, ластівка, весна.

Є й середній рід «воно»:

Вухо, яблуко, вікно.


 

  • А що ж будиночки до сих пір порожні? Давайте запросимо до них мешканців!
  • Дидактична гра « Засели будиночок» ( по 1 представнику від кожного ряду). На картках надруковані слова – іменники. Користуючись новими знаннями,

« заселити» слова по будиночках.

 

VI. Фізкультхвилинка . Слайди 22 - 43

 VIІ.  Підсумок уроку.

  1. Первинне закріплення. Слайди 44 – 46
  2. Гра « Знайди фарватер» . Слайди 47-52.
  3. Технологія « Незакінчене речення»

Для мене було цікавим ….                                          

На уроці я дізнався, що …

 

 

Подобається