Лебедина зимівля.

Екскурсія  в Чорторийський заказник.

Тема : Лебедина зимівля.

Мета: Ознайомитися з особливостями зимівлі лебедів в Чорторийському заказнику;  продовжити вивчення флори і фауни Буковини; виховати в учнів бережливе ставлення до природи.

Обладнання та матеріали: фотоапарати, корм для птахів.

Хід екскурсії.

І. Правила поведінки під час екскурсії.

ІІ. Інформація про Чорторийські лібеді.

Чортория на Буковині – одне з таких місць, де в єдине диво сплелися, може, головні ментальні риси українців – потяг до краси, трохи містичне ставлення до світу і єднання з довкіллям.  Сучасною мовою – екологія, естетика і психологія… Іхати  до чорторийських озер в зимовий період варто, тому що уже понад десять років там зимують лебеді… Науковці-орнітологи всі ці роки ламають голови над тим, що ж не дає цим білим красеням щоосені відлітати у вирій – як це роблять «порядні» перелітні птахи. І кількість таких зимівників рік від року більшає, сягаючи інколи до 150-160 особин. Можливо, справа в тому, що озера ці не замерзають навіть у добрячі морози, тобто птахи мають доступ до водної рослинності, бентофлори тощо. Але бувають зими, коли від простору води залишаються лиш невеличкі віконця, з яких вовк чи лисиця запросто можуть вполювати пташину. А бувають нелюди, яким кортить підстрелити природне диво…Природоохоронці, звичайно, намагаються цим небезпекам протистояти, але біля кожного озерця охорону не поставиш. От і приходить на поміч саме слово: роз’яснення й застороги.

І ще про містику: усі знають, що чорторийських лебедів звуть Івановими. Бо вони стали зимувати тут як раз після того, як відлетіла у вирій душа нашого славетного земляка, актора та режисера Івана Миколайчука. Це тут, у Чорториї, він побачив уперше світ, учився в місцевій школі, яка постаріла за минулі роки, як мати, що втратила сина. На цих голубих плесах навчився він бачити красу рідної України. Кажуть, що у лебедів переселилася його душа…

ІІІ. Поїздка шкільним автобусом на озера.

ІV. Рефлексія:

1.    Що найбільш запам’яталося ід поїздки на озера?.

2.    Як людина може допомогти лебедям взимку?.

V. Домашнє завдання: знайти інформацію  про вид лебедів який зимує  в Чорторийському заказнику.